Przejdź do treści

Rozwój Kooperatywy Dobrze

Wszystko co musisz wiedzieć o Spółdzielni Dobrze

Aktualności

Korzystanie z kart członkowskich
Jeszcze do końca lutego Twoja obecna karta członkowska będzie działać normalnie (chyba, że nie odrobiłaś, nie odrobiłeś dyżuru w styczniu). Od 1 marca działać będzie już tylko karta Spółdzielni. 

Nowy portal dla członków
Od 1. marca uruchamiamy nową aplikację członkowską. Zapisując się w lutym na dyżur w marcu możesz użyć jeszcze obecnego systemu. 

Jesteśmy w trakcie ważnej dla Kooperatywy zmiany, tj. zakładamy Spółdzielnię i na nią już 01.03.23 r. przeniesiemy działalność sklepową. Wiemy, że ten przejściowy moment może generować różne pytania i wątpliwości związane z działaniem sklepów. Poniżej staramy się umieszczać przydatne informacje. W razie pytań, możesz zawsze napisać na zarzad@dobrze.waw.pl

Co się zmieni?

 • W Spółdzielni nie będziesz wpłacać składek członkowskich co 6 msc. W dłuższej perspektywie opłaty za członkostwo będą niższe.
 • Wpłacasz raz wpisowe (100 zł) i wykupujesz minimum jeden udział (400 zł) – opłaty te możesz rozłożyć na 6 miesięcznych rat, jeśli masz taką potrzebę
 • Udział jest zwrotny. Otrzymasz go max. 6 msc. po ustaniu członkostwa
 • Jeśli w Spółdzielni wypracowany zostanie zysk wspólnie na zgromadzeniu walnym będziemy decydować o tym co z nim zrobić. Np. czy wypłacamy sobie dywidendy lub reinwestujemy zysk na potrzeby Spółdzielni – wartość ewentualnej dywidendy jest proporcjonalna do ilości wykupionych udziałów i czasu ich posiadania w skali roku.
 • Niezależnie od ilości wykupionych udziałów masz 1 głos na walnym
 • Możesz, razem z innymi osobami z Dobrze, rozwijać naszą Spółdzielnię, włączając się w poszukiwanie inwestorów_ek i pomagając otwierać kolejne punkty sprzedaży

Co zostaje takie samo?

 • Kolektyw Dobrze – mamy nadzieję, że wszyscy i wszystkie przejdziemy razem ze Stowarzyszenia do Spółdzielni. To pierwszy WIELKI CEL Spółdzielni!
 • Zespół pracowniczy i warunki zatrudnienia
 • Wartości spółdzielcze
 • Lokalizacje sklepów, asortyment, dostawcy
 • Rodzaje i czas trwania dyżurów

Od 1 marca 2023

SpółdzielniaStowarzyszenie
Główne celeDziałalność gospodarcza (prowadzenie sklepów, a w przyszłości innych usług), zgodnie ze statutem SpółdzielniDziałalność edukacyjna i rzecznicza, zgodnie ze statutem Stowarzyszenia
Benefity członkowskiePrawo do zniżki w sklepach Kooperatywy, Prawo do dywidendy z wypracowanego zysku, 1 głos na Walnym Spółdzielni1 głos na Walnym Stowarzyszenia, Włączanie się w działania edukacyjne, rzecznicze, społecznościowe
Obowiązki członkowskie (poza opłatami)Dyżur członkowski
Opłaty100 wpisowe, 400 zł udział (możesz wykupić więcej niż jeden)30 zł za rok

Dwa kroki do bycia w Spółdzielni!

Możesz płynnie przejść ze Stowarzyszenia do Spółdzielni i ani na chwilę nie tracić prawa do zniżki. W osobnym mailu, po informacji i rejestracji Spółdzielni w KRS, prześlemy Ci informację o tym, jak to zrobić. Do załatwienia będą tak naprawdę dwie rzeczy:

 1. Złożenie deklaracji
 2. Wpłata wpisowego i wykup udziałów

Sposoby wpłacania wpisowego i wykupu udziałów

Prawdopodobnie koniec października/początek listopada będzie czasem wnoszenia opłat członkowskich. Planujemy 3 podstawowe formy wnoszenia udziałów i wpłaty wpisowego:

 • MAM TO Z GŁOWY – opłacam wpisowe i wykupuję udział(y) w przeciągu 7 dni (najkorzystniejsze dla Kooperatywy)
 • NA DWA RAZY – opłacam wpisowe w przeciągu 7 dni, a udział(y) maksymalnie do 2 miesięcy
 • POWOLUTKU – opłacam wpisowe w przeciągu 7 dni oraz wnioskuję o rozłożenie wykupu udziału na raty po 100 zł/mies. (określam to w deklaracji członkowskiej lub piszę w tej sprawie na czlonkostwo@dobrze.waw.pl)

Członkowie/inie zwyczajni/e i pełnomocnicy/czki

CZŁONEK I CZŁONKINI SPÓŁDZIELNI – Każdy, kto wypełni deklarację oraz wpłaci wpisowe i wykupi udział(y) będzie członkiem członkinią spółdzielni, będzie mieć prawo do głosu i prawo odrabiania dyżuru.

Wpisowe wynosi 100 zł. Jeden udział to 400 zł. W tytułach przelewów należy wpisać odpowiednio WPISOWE oraz UDZIAŁ. Można wykupić więcej niż jeden udział. Ilość udziałów nie wpływa na ilość głosów na Walnych Zgromadzeniach.

CZŁONEK I CZŁONKINI WSPIERAJĄCA A PEŁNOMOCNIK I PEŁNOMOCNICZKA – W Spółdzielni nie będzie już członków wspierających na dotychczasowych zasadach. Za to każdy członek i członkini spółdzielni będzie miał prawo wskazać jednego pełnomocnika/pełnomocniczkę.

UWAGA! OPŁATY ZA PEŁNOMOCNIKÓW/CZKI BĘDZIEMY MOGLI/ŁY WNOSIĆ DOPIERO PO WALNYM 17.01.

Pełnomocniczka otrzymuje:

 • kartę członkowską,
 • prawo do odrobienia dyżuru za osobę członkowską

Pełnomocniczka nie może:

 • głosować na Walnych,
 • wykupywać udziałów,
 • kandydować do władz Spółdzielni i innych organów


Pełnomocnicy/czki będą mogli/ły robić zakupy i dyżury po pierwszym Walnym Spółdzielczym 17. stycznia

Można najpierw zapisać się do Spółdzielni, a potem w ciągu roku wskazać pełnomocnika. Pełnomocnika wskazujemy na rok kalendarzowy. Raz na rok dokonujemy aktualizacji.


Jakie będą ETAPY STAWANIA SIĘ PEŁNOMOCNIKIEM I PEŁNOMOCNICZKĄ:

 1. osoba będąca członkiem w Spółdzielni wskazuje Pełnomocnika w deklaracji (tu deklaracja)
 2. wpłata 180 za rok na konto. Nr konta podany w deklaracji. Tytułem SKŁADKA PEŁNOMOCNIKA 
 3. po zweryfikowaniu przelewu na ww. kwotę wyrabiamy kartę pełnomocnika
 4. podpisanie oświadczenia (tu podgląd) w sklepiku wraz z odebraniem karty
  Podpisane oświadczenie wkładamy z powrotem do segregatora.

Pełnomocnik nie był wcześniej członkiem wspierającym albo nigdy nie był na dyżurze? Zapraszamy do pojawienia się na spotkaniu dla nowych osób i do odbycia dyżuru Twój Pierwszy Dyżur

Nie możesz zaangażować się w życie spółdzielcze, ale nadal chcesz wspierać Kooperatywę Dobrze?
Możesz zostać inwestorem_ką!
Droga do zostania inwestorem jest taka sama, jak do zostania członkiem Kooperatywy.
Wypełnij deklarację i wpłać wpisowe wraz z udziałem. W deklaracji zaznacz, że nie zamierzasz odrabiać dyżurów. Nie odrabiając dyżurów, nie będziesz mieć prawa do zniżki w sklepach, ale masz prawo głosu. Pamiętaj też, że wpisowe jest jednorazowe, a udziałów można wykupić/wpłacić wiele. Udziały są zwracane po wypisaniu się ze Spółdzielni.

Masz pytania, możesz napisać na czlonkostwo@dobrze.waw.pl

Dalsze uczestnictwo w Stowarzyszeniu nie będzie konieczne, ale zachęcamy Was do niego, szczególnie jeśli bliskie są Wam cele społeczne i środowiskowe jakie promuje Kooperatywa Dobrze. Od września 2022 składki w Stowarzyszeniu są obniżone do 30 zł/rok.

Dlaczego zakładamy Spółdzielnię Dobrze?

Obejrzyj/posłuchaj jak Kasia i Adela opowiadają o tym “Dlaczego zakładamy Spółdzielnię Dobrze?”

Od lipca 2021 roku prowadzimy niezwykle istotny proces dla naszej społeczności – pracujemy nad zmianą formy prawnej i powołaniem Spółdzielni Dobrze, która stycznia 2023 (termin, wciąż się opóźnia przez brak ostatecznej decyzji KRS) przejmie większość naszej obecnej działalności. Spółdzielnia będzie odpowiedzialna za działalność gospodarczą Kooperatywy – będzie prowadzić nasze sklepy przy Andersa i Niepodległości, zatrudniać zespół pracowniczy, odpowiadać za udzielanie prawa do zniżki i organizację dyżurów.

Zmiana formy prawnej ze stowarzyszenia na spółdzielnię jest konieczna ze względu na związane ze skalą naszego działania wymogi prawne. Daje nam też spójne z naszymi celami możliwości rozwoju.

Na czym polegają nasze szanse na rozwój?

W poniższym filmie i kilku slajdach staramy się wytłumaczyć na czym polegają nasze szanse na zwiększanie pozytywnego wpływu na rzeczywistość