NIE PRZEGAP

Rozwój Kooperatywy Dobrze

Nowy rozdział kooperatywnej historii – zakładamy Spółdzielnię Dobrze!

UPDATE! – 22 czerwca 2022 (środa) na zgromadzeniu Walnym dedykowanym Spółdzielni “Dobrze” zdecydowalismy, że zakładamy Spółdzielnię Dobrze. Następnie odbyło się Walne Zgromadzenie Założycielek/li Spółdzielni Dobrze.

Był to ważny moment – Dziękujemy za Waszą obecność!

Walne Zgromadzenie Założycieli/ek Spółdzielni Dobrze, 22.06.22, Warszawa

Wszystko co musisz wiedzieć o Spółdzielni Dobrze

Już wkrótce (po rejestracji Spółdzielni z Krajowym Rejestrze Sądowym) Spółdzielnia Dobrze przejmie prowadzenie sklepów Kooperatywy, weryfikowanie prawa do zniżki i zarządzanie dyżurami członkowskimi. Stowarzyszenie będzie dalej prowadzić działalność rzeczniczą i edukacyjną w obszarze promowania kooperacji i ekonomii społecznej, wspierania rolnictwa, zdrowego żywienia i ochrony środowiska.

Przydatne linki:

 1. Formularz chęci dołączenia (prosimy o wypełnienie przed walnym)
 2. Folder zbierający całą wiedzę nt. Spółdzielni Dobrze
 3. Projekt statutu

Żeby móc dalej dyżurować i kupować w naszych sklepach ze zniżką trzeba będzie  zapisać się do Spółdzielni “Dobrze”. 

Najłatwiej dla Was i dla nas będzie jeśli jak najwięcej osób przyjdzie na Walne Zgromadzenie 22.06. i tam dokona zapisu do Spółdzielni (bardzo ograniczy to późniejsze formalności!). Organizację tego spotkania i przygotowanie odpowiednich dokumentów bardzo ułatwi nam też informacja, kto z nas będzie na Walnym – dlatego prosimy Was o deklarowanie swojej chęci przybycia i dołączenia w >>TYM FORMULARZU<<.

Jeśli nie możesz przyjść na walne 22.06. – będzie można dołączać do Spółdzielni Dobrze jak tylko zakończy się jej proces rejestracji w Krajowym Rejestrze Sądowym, czyli prawdopodobnie od września. Będziemy Was informować o tym, że jest już taka możliwość i do kiedy należy dokonać zapisu, żeby zachować ciągłość możliwości dyżurowania i zakupów ze zniżką.

Najważniejsze różnice między Stowarzyszeniem, a Spółdzielnią

 1. W Spółdzielni nie będziemy musiały/eli wpłacać składek członkowskich do 6 msc. W dłuższej perspektywie opłaty za członkostwo będą niższe.
 2. Żeby zapisać się do spółdzielni jako członek/ini zwyczajny/a będziemy musiały/li opłacić wpisowe (100 zł) i wykupić minimum jeden udział (400 zł) – opłaty te można rozłożyć na 6 miesięcznych rat, jeśli masz taką potrzebę
 3. Udział jest zwrotny. Otrzymasz go max. 6 msc. po ustaniu członkostwa
 4. Jeśli w Spółdzielni wypracowany zostanie zysk wspólnie na zgromadzeniu walnym będziemy decydować o tym co z nim zrobić. Np. czy wypłacamy członkom/inion dywidendy, czy reinwestujemy wypracoway zysk np. na wyposażenie, integrację członków/iń itd. – wartość ewentualnej dywidendy jest proporcjonalna do ilości wykupionych udziałów i czasu ich posiadania w skali roku.
 5. Jeśli chcesz zainwestować w Spółdzielnię “Dobrze”, możesz wykupić nieskończoną ilość udziałów. Niezależnie od ilości wykupionych udziałów każda osoba ma 1 głos na walnym
 6. Mamy szansę rozwoju – możemy zaprosić do spółdzielni rolników/czki i innych producentów, oraz pozyskiwać inwestorów/ki, a z czasem otworzyć magazyn centralny i kolejne punkty sprzedaży

Co zostaje takie samo?

 1. Kolektyw Dobrze – mamy nadzieję, że wszyscy i wszystkie przejdziemy razem ze Stowarzyszenia do Spółdzielni. To pierwszy WIELKI CEL Spółdzielni!
 2. Zespół pracowniczy i warunki zatrudnienia
 3. Wartości spółdzielcze
 4. Lokalizacje sklepów, asortyment, dostawcy
 5. Rodzaje i czas trwania dyżurów

Dalsze uczestnictwo w Stowarzyszeniu nie będzie konieczne, ale zachęcamy Was do niego, szczególnie jeśli bliskie są Wam cele społeczne i środowiskowe jakie promuje Kooperatywa Dobrze. Po wystartowaniu Spółdzielni składki w Stowarzyszeniu będą obniżone do 30 zł/rok. Zapraszamy do zgłaszania chęci założenia Spółdzielni Dobrze i zapoznawania się z materiałami o Spółdzielni Dobrze i projektem Statutu Spółdzielni.

Czemu zakładamy Spółdzielnię Dobrze?

Obejrzyj/posłuchaj jak Kasia i Adela opowiadają o tym “Dlaczego zakładamy Spółdzielnię Dobrze?”

Od lipca 2021 roku prowadzimy niezwykle istotny proces dla naszej społeczności – pracujemy nad zmianą formy prawnej i powołaniem Spółdzielni Dobrze, która od października 2022 przejmie większość naszej obecnej działalności. Spółdzielnia będzie odpowiedzialna za działalność gospodarczą Kooperatywy – będzie prowadzić nasze sklepy przy Andersa i Niepodległości, zatrudniać zespół pracowniczy, odpowiadać za udzielanie prawa do zniżki i organizację dyżurów.

Zmiana formy prawnej ze stowarzyszenia na spółdzielnię jest konieczna ze względu na związane ze skalą naszego działania wymogi prawne. Daje nam też spójne z naszymi celami możliwości rozwoju.

Na czym polegają nasze szanse na rozwój?

W poniższym filmie i kilku slajdach staramy się wytłumaczyć na czym polegają nasze szanse na zwiększanie pozytywnego wpływu na rzeczywistość