Nowy rozdział kooperatywnej historii – zakładamy Spółdzielnię Dobrze!
UPDATE! – 22 czerwca 2022 (środa) na zgromadzeniu Walnym dedykowanym Spółdzielni “Dobrze” zdecydowalismy, że zakładamy Spółdzielnię Dobrze. Następnie odbyło się Walne Zgromadzenie Założycielek/li Spółdzielni Dobrze.
Był to ważny moment – Dziękujemy za Waszą obecność!

Wszystko co musisz wiedzieć o Spółdzielni Dobrze
Już wkrótce (po rejestracji Spółdzielni z Krajowym Rejestrze Sądowym) Spółdzielnia Dobrze przejmie prowadzenie sklepów Kooperatywy, weryfikowanie prawa do zniżki i zarządzanie dyżurami członkowskimi. Stowarzyszenie będzie dalej prowadzić działalność rzeczniczą i edukacyjną w obszarze promowania kooperacji i ekonomii społecznej, wspierania rolnictwa, zdrowego żywienia i ochrony środowiska.
Przydatne linki:
- Formularz chęci dołączenia (prosimy o wypełnienie przed walnym)
- Folder zbierający całą wiedzę nt. Spółdzielni Dobrze
- Projekt statutu
Żeby móc dalej dyżurować i kupować w naszych sklepach ze zniżką trzeba będzie zapisać się do Spółdzielni “Dobrze”.
Najłatwiej dla Was i dla nas będzie jeśli jak najwięcej osób przyjdzie na Walne Zgromadzenie 22.06. i tam dokona zapisu do Spółdzielni (bardzo ograniczy to późniejsze formalności!). Organizację tego spotkania i przygotowanie odpowiednich dokumentów bardzo ułatwi nam też informacja, kto z nas będzie na Walnym – dlatego prosimy Was o deklarowanie swojej chęci przybycia i dołączenia w >>TYM FORMULARZU<<.
Jeśli nie możesz przyjść na walne 22.06. – będzie można dołączać do Spółdzielni Dobrze jak tylko zakończy się jej proces rejestracji w Krajowym Rejestrze Sądowym, czyli prawdopodobnie od września. Będziemy Was informować o tym, że jest już taka możliwość i do kiedy należy dokonać zapisu, żeby zachować ciągłość możliwości dyżurowania i zakupów ze zniżką.
Najważniejsze różnice między Stowarzyszeniem, a Spółdzielnią
- W Spółdzielni nie będziemy musiały/eli wpłacać składek członkowskich do 6 msc. W dłuższej perspektywie opłaty za członkostwo będą niższe.
- Żeby zapisać się do spółdzielni jako członek/ini zwyczajny/a będziemy musiały/li opłacić wpisowe (100 zł) i wykupić minimum jeden udział (400 zł) – opłaty te można rozłożyć na 6 miesięcznych rat, jeśli masz taką potrzebę
- Udział jest zwrotny. Otrzymasz go max. 6 msc. po ustaniu członkostwa
- Jeśli w Spółdzielni wypracowany zostanie zysk wspólnie na zgromadzeniu walnym będziemy decydować o tym co z nim zrobić. Np. czy wypłacamy członkom/inion dywidendy, czy reinwestujemy wypracoway zysk np. na wyposażenie, integrację członków/iń itd. – wartość ewentualnej dywidendy jest proporcjonalna do ilości wykupionych udziałów i czasu ich posiadania w skali roku.
- Jeśli chcesz zainwestować w Spółdzielnię “Dobrze”, możesz wykupić nieskończoną ilość udziałów. Niezależnie od ilości wykupionych udziałów każda osoba ma 1 głos na walnym
- Mamy szansę rozwoju – możemy zaprosić do spółdzielni rolników/czki i innych producentów, oraz pozyskiwać inwestorów/ki, a z czasem otworzyć magazyn centralny i kolejne punkty sprzedaży
Co zostaje takie samo?
- Kolektyw Dobrze – mamy nadzieję, że wszyscy i wszystkie przejdziemy razem ze Stowarzyszenia do Spółdzielni. To pierwszy WIELKI CEL Spółdzielni!
- Zespół pracowniczy i warunki zatrudnienia
- Wartości spółdzielcze
- Lokalizacje sklepów, asortyment, dostawcy
- Rodzaje i czas trwania dyżurów
Dalsze uczestnictwo w Stowarzyszeniu nie będzie konieczne, ale zachęcamy Was do niego, szczególnie jeśli bliskie są Wam cele społeczne i środowiskowe jakie promuje Kooperatywa Dobrze. Po wystartowaniu Spółdzielni składki w Stowarzyszeniu będą obniżone do 30 zł/rok. Zapraszamy do zgłaszania chęci założenia Spółdzielni Dobrze i zapoznawania się z materiałami o Spółdzielni Dobrze i projektem Statutu Spółdzielni.
Czemu zakładamy Spółdzielnię Dobrze?
Obejrzyj/posłuchaj jak Kasia i Adela opowiadają o tym “Dlaczego zakładamy Spółdzielnię Dobrze?”
Od lipca 2021 roku prowadzimy niezwykle istotny proces dla naszej społeczności – pracujemy nad zmianą formy prawnej i powołaniem Spółdzielni Dobrze, która od października 2022 przejmie większość naszej obecnej działalności. Spółdzielnia będzie odpowiedzialna za działalność gospodarczą Kooperatywy – będzie prowadzić nasze sklepy przy Andersa i Niepodległości, zatrudniać zespół pracowniczy, odpowiadać za udzielanie prawa do zniżki i organizację dyżurów.
Zmiana formy prawnej ze stowarzyszenia na spółdzielnię jest konieczna ze względu na związane ze skalą naszego działania wymogi prawne. Daje nam też spójne z naszymi celami możliwości rozwoju.
Na czym polegają nasze szanse na rozwój?
W poniższym filmie i kilku slajdach staramy się wytłumaczyć na czym polegają nasze szanse na zwiększanie pozytywnego wpływu na rzeczywistość