Przejdź do treści

Nasiona wolne i wspólne

Stworzono / zmodyfikowano 05/04/2023 przez KK

Jesień to czas serialowych premier, dlatego to właśnie na październik zaplanowano premierę serialu audio ,,Ludzie w rękach nasion”. Do tej pory ukazało się już 5 odcinków, a kolejne publikowane są w każdy parzysty dzień miesiąca. Całość znajdziecie na stronie https://agropermalab.org/serial-podcastowy-ludzie-w-rekach-nasion/.

Podcasty to zapis wywiadów, które Joanna Bojczewska oraz Weronika Koralewska z fundacji Agro-Perma-Lab przeprowadziły z nasiennikami z Polski. Program, który realizują ma popularyzować wiedzę o nasionach i wesprzeć tych, którzy je zachowują. Szerzenie świadomości, że nasiona powinny być dobrem wspólnym jest ważne szczególnie teraz, gdy ponad połowa globalnego rynku nasion (55%) jest w rękach zaledwie 10 przedsiębiorstw.

Potwierdza to m.in. organizacja La Via Campesina w swoim raporcie “Seed laws that criminalise farmers: resistance and fightback”. Autorzy dokumentu alarmują: korporacje prowadzą coraz bardziej ofensywną walkę prawną w celu przejęcia kontroli nad nasionami. W tym procesie dużą rolę odgrywają patenty i regulacje. Jednym z najbardziej znanych przykładów jest amerykański Plant Patent Act, zgodnie z którym, w celu pozyskania nasion rolnicy muszą zapłacić właścicielowi patentu i zobowiązać się do bezwzględnego przestrzegania szeregu warunków, z których najbardziej restrykcyjny wydaje się zakaz ponownego używania nasion z własnych zbiorów. Jako obywatele powinniśmy wywierać presję na rządzie w celu złagodzenia restrykcji występujących na rynku nasiennym, ale przede wszystkim wspierać tych, którzy zachowują nasiona starych rodzimych odmian, wysiewają je i dzielą się nimi.

Do tego grona należą bohaterowie serialu “Ludzie w rękach nasion”, dlatego zachęcamy do wysłuchania ich historii i do obywatelskiego nieposłuszeństwa. Więcej informacji na temat globalnych regulacji rynku nasion znajdziecie tu https://agropermalab.org/blog/2020/08/08/nasiona-dobro-wspolne-czy-wlasnosc-korporacji/.