Stworzono / zmodyfikowano 05/04/2023 przez KK
Kooperatywa Spożywcza “Dobrze” świętuje 1. urodziny otwarcia sklepu! Ale sklep to nie wszystko.
Cóż to był za rok. Po wielu trudach z początkiem sierpnia 2014 roku otworzyliśmy pierwszy po 1989 roku oddolny sklep spółdzielczy! Od tego czasu działamy przy ulicy Wilczej 29a, w warszawskim Śródmieściu. “Na początku w sklepie świeciło pustkami, baliśmy się zamówić za dużo, baliśmy się zamówić za mało” – wspomina Nina. Tak to jest kiedy koordynacją warzywniaka zajmuje się grupa przeintelektualizowanych aktywistek/ów, pracowników NGO-sów, uniwersytetu, doktorantka ekonomii, naturoterapeutka i aktorka. A na dodatek pomaga im ok 50 debiutujących w swej roli wolontariuszy – członków i członkiń kooperatywy.
Dlaczego to robimy?
Motywacji jest wiele. Działamy po to, aby zwiększyć dostęp do zdrowej, świeżej i sezonowej żywności, wspierać rozwój lokalnych gospodarstw rolnych oraz aby uczyć się współpracy w grupie. Tworzymy praktyczną alternatywę wobec supermarketów sprzedających niskiej jakości żywność, ale też wobec luksusowych sklepów ekologicznych. Działamy po to, aby odzyskać wpływ na nasze otoczenie, aby uczyć się współpracy. Działanie w kooperatywie traktujemy jako szkołę oddolnej demokracji.
– Działamy jako stowarzyszenie non profit, żeby podkreślić, że naszym celem nie są zyski,. Nasze działanie wpisuje się w filozofię ekonomii dobra wspólnego, a więc nurtu krytycznego wobec neoliberalnego paradygmatu, w którym najważniejszym wskaźnikiem jest wzrost gospodarczy – mówi Anna Bień kooperatywy.
w konkursie S3KTOR dla najlepszej warszawskiej inicjatywy pozarządowej kategorii interdyscyplinarnej oraz, co cieszy nas najbardziej, zdobyliśmy nagrodę mieszkańców!
Po roku od otwarcia sklepu?
Nasz sklep jest otwarty przez 6 dni w tygodniu i każdy może w nim zrobić zakupy. Po roku działania współpracujemy bezpośrednio z ok 20 dostawcami. W lecie mamy ok 10 dostaw świeżych, lokalnych warzyw i owoców tygodniowo. Opłacamy pracę osób na 5 kluczowych stanowiskach.
Nasza kooperatywa zrzesza dziś blisko 150 gospodarstw domowych. Oznacza to, że w każdym miesiącu ponad setka osób przeznacza swoje min. 3 h na pracę wolntaryjną na rzecz kooperatywy oraz poprzez wpłatę składki zrzuca się na nasz sklep. To pozwala nam tworzyć angażującą i stabilną ekonomicznie organizację, a członkom i członkiniom cieszyć się dostępem do wysokiej jakości żywności po cenach producenckich.
Sklep to nie wszystko
Przez ostatni rok zorganizowaliśmy kilkanaście wydarzeń edukacyjnych, a na jesieni organizujemy Wielki Zjazd Kooperatyw (przeczytaj o IV Zjeździe Kooperatyw w Warszawie), którego tematem przewodnim będzie Ekonomia Wspólnego Dobra. “Zdecydowaliśmy się zająć kwestią ekonomii, bo to ona kształtuje nasz świat i nasze życie. Nie chcemy, aby pozostała domeną zarezerwowaną dla wąskiej grupy specjalistów i nieomylnych ekspertów”.
Kooperatywy spożywcze i inne oddolne przedsięwzięcia są dowodem na to, że działanie w domenie gospodarki może opierać się na współpracy i zaufaniu, brać pod uwagę warunki pracy i dbać o przyrodę. Rosnąca w Polsce popularność kooperatyw pokazuje, że coraz więcej z nas odczuwa potrzebę organizowania się w nowy sposób. Potrzebujemy więcej praktycznych alternatyw, które powoli będą zmieniać świat.
Czym sklep kooperatywy różni się od zwykłego sklepu?
- działanie sklepu opiera się na składkach oraz pracy członków i członkiń,
- cały dochód przeznaczamy na rozwój kooperatywy,
- każdy członek i członkini mają takie samo prawo głosu,
- kupujemy żywność bezpośrednio u drobnych rolniczek i rolników,
- zapewniamy zdrową żywności w przystępnej cenie.
ięcej o Zjeździe przeczytasz tutaj: https://dobrze.waw.pl/zjazd-kooperatyw-2015/