Przejdź do treści

Wpisowe i udziały

  • przez

Stworzono / zmodyfikowano 02/02/2023 przez KK

Dane do przelewu

Prosimy o oddzielenie przelewów za WPISOWE I UDZIAŁY.
Opłaty można przesyłać na poniższe konto:

SPÓŁDZIELNIA DOBRZE
Aleja Niepodległości 88
02-585 Warszawa
Vistula Bank Spółdzielczy
Numer konta: 67 9011 0005 0262 7980 2000 0030

Czym jest wpisowe?

Wpisowe to nic innego, jak jednorazowa opłata administracyjna za dołączenie do Spółdzielni i wynosi 100 zł dla osób fizycznych lub 1000 zł dla osób prawnych. Wpisowe należy wpłacić w przeciągu 7 dni od przystąpienia do Spółdzielni.

Opłata za wpisowe jest bezzwrotna (w przeciwieństwie do udziałów), a jeżeli nie wniesiesz jej w terminie, stracisz członkostwo w Spółdzielni.

Czym są udziały?

Wykupienie udziału to inwestycja we wspólny majątek spółdzielni, jedna z form uczestnictwa finansowego w jej istnieniu (inną formą jest oczywiście robienie zakupów). Udział jest wymiernym symbolem Twojego członkostwa – upoważnia Cię do dywidendy (wypłaty proporcjonalnej części nadwyżki finansowej wypracowanej przez Spółdzielnię, jeśli walne zgromadzenie zdecyduje się to zrobić) i stanowi przedmiot dalszych inwestycji w rozwój Spółdzielni.

Koszt jednego udziału dla osób fizycznych to 400 zł, a dla osób prawnych to 4000 zł. Niezależnie od liczby posiadanych udziałów, każda osoba lub instytucja należąca do Spółdzielni ma jeden głos na Walnym Zgromadzeniu.

Kiedy Spółdzielnia wygeneruje zysk, walne zgromadzenie może zadecydować o jego wypłaceniu jego części członkom/iniom w postaci dywidendy. Cała kwota jest dzielona proporcjonalnie do wartości udziałów i okresu ich posiadania w skali roku. 

Dodatkowe udziały można wykupić w dowolnym momencie, bo ich całkowita liczba jest nieograniczona.

Po wystąpieniu ze Spółdzielni udział jest zwracany – zwrot pieniędzy następuje w przeciągu 6 miesięcy od złożenia deklaracji o rezygnacji z członkostwa. Udziały mogą też być dziedziczone, ale tylko przez osobę należącą do spółdzielni.

3 sposoby wpłat

O tym w jakim trybie dokonasz wpłaty, zadecydujesz w momencie wypełniania deklaracji. Jeśli jesteś założycielem/ką i wypełniałeś/aś deklarację we wrześniu 2022, daj znać o tym w jakim trybie wpłacasz na maila czlonkostwo@dobrze.waw.pl

  • MAM TO Z GŁOWY – opłacam wpisowe 100 zł i wykupuję udział(y) (1 udział jest wart 400 zł) w przeciągu 7 dni od zaakceptowania deklaracji (najwygodniejsze dla Kooperatywy)
  • NA DWA RAZY – opłacam wpisowe 100 zł w przeciągu 7 dni od momentu akceptacji deklaracji, a udział(y) maksymalnie do 2 miesięcy. 1 udział to 400 zł
  • POWOLUTKU – opłacam wpisowe w przeciągu 7 dni oraz wnioskuję o rozłożenie wykupu udziału na raty po 100 zł/mies. (określam to w deklaracji członkowskiej lub piszę w tej sprawie na czlonkostwo@dobrze.waw.pl)