Przejdź do treści

Wezwanie do reformy Wspólnej Polityki Rolnej!

Stworzono / zmodyfikowano 05/04/2023 przez KK

19 maja Parlament Europejski wznowił pracę nad reformą Wspólnej Polityki Rolnej. Równolegle ruszyła kampania na rzecz dobrego rolnictwa skierowana do posłów PE. Co zrobić, by nas usłyszeli?

Śledźcie profil Koalicji Żywa Ziemia. Wspólna Polityka Rolna to nasza wspólna sprawa – prawie 50% budżetu UE stanowią środki na WPR. Jednak dotacje powodują nierówności – znaczna część dopłat trafia do właścicieli wielkoobszarowych gospodarstw, za to te małe i średnie znikają. Dodatkowo w ciągu ostatnich 10 lat liczba osób zatrudnionych w sektorze rolnym zmniejszyła się o 25%. Rozwój największych agrobiznesów ma także inne konsekwencje – rolnictwo przemysłowe odpowiada za dramatyczną utratę bioróżnorodności, coraz częściej określanej przez naukowców jako 6. wielkie wymieranie. Z przeprowadzonych przez Komisję Europejską konsultacji społecznych wynika, że większość obywateli UE jest niezadowolonych z obecnego kształtu Wspólnej Polityki Rolnej. PE dostał więc jasny sygnał, że reformy są konieczne.

Aby wywrzeć presję na europosłach odpowiedzialnych za kolejną rundę negocjacji nowej WPR, Koalicja Żywa Ziemia zachęca do wzięcia do udziału w kampanii, którą organizuje wraz z platformą Good Food Good Farming. W każdy wtorek od 19.05 do 16.06 Koalicja będzie publikować materiały kampanijne m. in. tu https://www.facebook.com/Koalicja-Żywa-Ziemia-259988694721439/. Lajkujmy, podawajmy dalej, a w postach oznaczajmy europosłów odpowiedzialnych za pracę nad reformą. Działajmy razem!