Przejdź do treści

5 lat Kooperatywy Spożywczej “Dobrze”

  • przez

Stworzono / zmodyfikowano 05/04/2023 przez KK

Upływa kolejny rok naszego działania. W lipcu minie 5 lat odkąd 3 osoby (Nina Józefina Bąk, Magda Trojanek i Aśka Aleksiejuk) zorganizowały pierwsze spotkanie Kooperatywy, na którym dołączyło do nas kilkanaście osób.

Przez 8 miesięcy działaliśmy jako grupa nieformalna organizując cotygodniowe zakupy i wymyślając sposób na otwarcie sklepu. Przez pierwszy rok organizowaliśmy zakupy:  w domu, w domku fińskim Kibucu Warszawa, Restauracji Vega i w Feminotece. W międzyczasie rejestrowaliśmy stowarzyszenie i prowadziliśmy długie negocjacje z Urzędem Dzielnicy o wynajem lokalu… zakończone sukcesem (niestety aktualny Zarząd Dzielnicy Śródmieście odrzucił pomysł na nasz rozwój).

W czerwcu 2014 ogłosiliśmy pierwsze oficjalne Zgromadzenie Walne. Oficjalna liczba członków wynosiła niewiele ponad 30 osób, nasz majątek – niewiele ponad 3 tys. złotych. Nie mieliśmy wiele kapitału materialnego, ale ogromy ludzki. W trakcie kampanii crowd-fundingowej zebraliśmy ponad 15tys zł brutto. Z tymi pieniędzmi, niskim czynszem, siecią znanych rolników,  grupą ludzi chętnych do pracy dla idei, po miesiącu remontów – w sierpniu 2014 roku otworzyliśmy pierwszy sklep!

Dzisiaj nasza Kooperatywa to ponad 280 członków/iń rzeczywistych, 80 członków/iń wspierających i ponad drugie tyle klientów w naszych sklepach.

Tak, mamy 2 sklepy.  Zatrudniamy 13 osób. Współpracujemy z ponad 20 lokalnymi gospodarstwami. Dostarczamy najwyższej jakości, sezonową, ekologiczną i proekologiczną (bo nie zawsze z certyfikatem) żywność mieszkańcom i mieszkankom Warszawy. Działamy w modelu non-profit. Nasze dochody przeznaczamy na rozwój organizacji. Marzą nam się różne rzeczy: większy sklep w Śródmieściu (albo innej dzielnicy), zmiana polityki rolnej, tak aby wspierała rozwój ekologicznych gospodarstw rodzinnych… przejęcie Biedronki…

Świętuj z nami 5e urodziny 14.07.2018 w Ogrodzie Społecznościowym Motyka i Słońce.