Przejdź do treści

Święto Nasion i Bioróżnorodności

Stworzono / zmodyfikowano 05/04/2023 przez KK

Dobre pożywienie powstaje z dobrych nasion.

Pokochaj nasiona, zbieraj je i włącz się w obchody Święta Nasion i Bioróżnorodności.

Dla organizatorów święta, nasiona to żywym skarbiec naszej historii, kultury i więzi z ziemią. Siejąc, zbierając nasiona i wymieniając się nimi, podtrzymujemy różnorodność genetyczną roślin. Zachowujemy naszą autonomię w obliczu komercjalizacji i monopolizacji nasion przez duże koncerny i podtrzymujemy nasze naturalne prawo do uprawy roślin stanowiących nasze pożywienie.

Jeśli się z tym zgadzasz, a temat nasion jest Ci bliski, od 1 do 7 października, możesz zorganizować:

– wymianę nasion,

– warsztaty zachowywania nasion,

– wspólne łuskanie fasoli,

– spacer nasienny,

– wspólne oglądanie filmu o nasionach i suwerenności żywnościowej.

https://www.facebook.com/events/691370698118625

Aby zobaczyć, co planują inni, zajrzyj na wydarzenie na fb, gdzie znajdziesz listę wydarzeń z całej Polski. Do tej pory do akcji włączyli się: Beskidzka Paczka, która zaprasza na spotkanie z Igorem Bokunem, twórcą Akademii Przyziemnych Umiejętności i autorem projektu “Przez rok nie kupię jedzenia”, Jurajska Kooperatywa Spożywcza, która opowie o roślin nasion, zdrowej gleby i wody, Siedlisko Permakultury Zdrojewo, które zachęca do spaceru w poszukiwaniu lokalnych odmian oraz wspólnych rozmów o nasionach przy ognisku.

Jeśli masz pytania lub chcesz poinformować o organizowanych przez siebie obchodach, napisz do Wioli Olejarczyk na bluewioletta@gmail.com Niech moc nasion będzie z nami!