Przejdź do treści

Sklep Kooperatywy – zapowiedź

  • przez

Stworzono / zmodyfikowano 05/04/2023 przez KK

Szykujcie się. Wkrótce jako pierwsza w Polsce kooperatywa spożywcza otworzymy sklep, który zlokalizowany będzie w centrum Warszawy.

Dzięki otwarciu sklepu urzeczywistnimy nasze cele, tj. zwiększenie dostępu do żywności zdrowej, produkowanej w sposób, który nie niszczy gleby, nie zanieczyszcza wód, w którym rolnicy nie czekają miesiącami na zapłatę za swoją pracę.

Ekologiczne nie musi być drogie

Zwiększenie dostępu, oznacza dla nas przede wszystkim obniżenie cen. Jak mamy zamiar to zrobić? Otóż sklep będzie utrzymywany przez nas wszystkich. Na początku każdy członek i członkini będą płacili składkę w wysokości ok 25zł miesięcznie i pracowali kilka godzin na rzecz organizacji kooperatywy. Dzięki temu pokryjemy koszty stałe (czynsz, praca) a przez to obniżymy ceny produktów. Wszystko co znajdzie się na sklepowych półkach będziemy kupowali bez marży. Docelowo kooperatywa zatrudni także dwie osoby, które na stałe będą związane z pracami w sklepie, po to by zapewnić jego dobrą logistyczną organizację. Zależy nam na tym aby ilość członków spółdzielni była jak największa, dlatego sklep będzie otwarty też dla osób z zewnątrz. Dla osób spoza kooperatywy ceny będą wyższe.

Aby stworzyć taki sklep potrzebujemy dużej grupy osób gotowych współtworzyć naszą społeczność i zaangażować trochę swojego czasu i pieniędzy. Przecieramy szlaki dlatego ważne aby nasi członkowie i członkinie zdawali sobie sprawę z tego, że uczestniczą w tworzeniu pionierskiego przedsięwzięcia opartego na wartościach takich jak: samoorganizacja, współpraca, zaufanie i równość. To sprawdza się w innych krajach.  Sprawdzi się i u nas.