Przejdź do treści

NASZA ODPOWIEDŹ NA PIERWSZY EKO SUPERMARKET W POLSCE

Stworzono / zmodyfikowano 05/04/2023 przez KK

W zeszły piątek dobiegły nas informację o tym, że Carrefour otworzył pierwszy supermarket BIO. Pytaliście co o tym sądzimy.

Odpowiadamy:

Cieszymy się każdym nowym eko sklepem, bo większa popularność i dostępność organicznej żywności oznacza zdrowszych ludzi i zdrowszy ekosystem. Dlatego społeczność Kooperatywy „Dobrze” od 6 lat działa na rzecz skracania łańcucha dostaw i bezpośrednich relacji między konsumentami i producentami żywności.

W naszych sklepikach w ciągu roku znajdziecie żywność od ok 30 lokalnych gospodarstw. Dzięki tzw. „sprzedaży bezpośredniej” 60-70% ceny produktu trafia do kieszeni rolników. Oraz z jeszcze jednego powodu. Jesteśmy organizacją non-profit, która tworzy godne miejsca pracy, buduje społeczność oraz praktyczną alternatywę wobec nastawionego na zysk świata.

Kiedy koncern taki jak Carrefour otwiera swój pierwszy sklep BIO mamy trochę mieszane uczucia. Niepokoimy się tym, czy pozamaterialne wartości (współpraca, zaufanie, solidarność, troska o naturalne środowisko) jakie ruch kooperatyw spożywczych i suwerenności żywnościowej wypracowywał przez lata, nie zostaną przejęte i spłaszczone pod naciskiem logiki zysku. Dlatego podejmując decyzję o miejscu zakupów, zachęcamy Was do zadania sobie pytań:

=> Czy produkty pochodzą z Polski czy importowane z innych krajów produkując zbędny ślad węglowy?

=>Czy rolnicy otrzymali sprawiedliwą zapłatę za swoją pracę, czy zostali poddani presji ze strony rynkowego giganta? Jaką Carrefour narzuca marże na BIO towary i jaka część z tego trafia do pracowników sklepu, a jaka do rozproszonych po całym świecie akcjonariuszy?

=>Jaki jest wpływ promowania konsumpcji mięsa i owoców morza na katastrofę klimatyczną? Dlaczego w sklepie reklamującym się jako zero-waste trzeba pakować paprykę i pora w plastik.

Zapraszamy do naszych sklepów oraz do odwiedzenia naszej strony naszej kampanii #DlaczegoNieKupujęwSupermarkecie.