Przejdź do treści

Mamy plany otwarcia się na Starym Mokotowie! Możesz nam pomóc!

  • przez

Stworzono / zmodyfikowano 05/04/2023 przez KK

W zglobalizowanym świecie zdominowanym przez supermarkety, farmy przemysłowe i żywność z drugiego końca świata – my dbamy o dostęp do zdrowej żywności stawiając na bezpośrednią współpracę z rolnikami, lokalność, sezonowość i ekologię. Stowarzyszenie Kooperatywa Spożywcza “Dobrze” to przedsiębiorstwo społeczne oparte na wartościach współpracy i zrównoważonego rozwoju, na którym korzystają wszyscy: producenci, klienci, członkowie i pracownicy. Tworzymy społeczność, która wspólnie prowadzi dwa sklepy z produktami bio, a dodatkowo organizuje liczne wydarzenia promujące zrównoważony środowiskowo i odpowiedzialnie społecznie styl życia. Działamy od 2013 roku. Zrzeszamy już blisko 500 osób. Wkrótce zrealizujemy nasze kolejne marzenie.

 

Kooperatywne Centrum Społeczne na Mokotowie

Z początkiem 2021 roku planujemy otworzyć nową przestrzeń, w której mieścić się będzie sklep z miejscem spotkań. W sierpniu wygraliśmy ogłoszony przez Zarząd Dzielnicy Konkurs na preferencyjny najem lokalu na skrzyżowaniu ul. Puławskiej i Narbutta*.

Do tworzenia programu Kooperatywnego Centrum Społecznego (KCS) zaprosiliśmy lokalną społeczność, a sami skupimy się na organizacji wydarzeń bliskim naszej misji, m.in: szkoleniach z ekonomi społecznej, spotkań z rolnikami, warsztatach “Zrób to sam/a”, wykładów dot. spółdzielczości. Każdego dnia w lokalu działać będzie kawiarenka i oczywiście sklep kooperatywy.

Istotnym elementem naszego działania będzie Inkubator Przedsiębiorczości Społecznej, którego celem będzie wsparcie inicjatyw łączących działalność ekonomiczną z promocją zrównoważonego stylu życia.

 

Potrzebujemy wsparcia na remont lokalu

Wygrany przez nas w konkursie lokal o powierzchni prawie 200m2 ma ogromny potencjał. Niestety, aby móc z niego korzystać, najpierw czeka go solidny remont. Intensywnie pracujemy nad planem adaptacji i rewitalizacji przestrzeni. Nasi członkowie angażują się w tworzenie koncepcji i oferują swoje zaangażowanie w prace remontowe. Potrzebujemy jednak wsparcia z zewnątrz, bo remont jest bardzo kosztowny, wymaga m.in. wymiany posadzek, instalacji hydraulicznej, dodania łazienki przystosowanej do osób potrzeb z niepełnosprawnościami, dobrania ergonomicznych mebli warsztatowych, sprzętów do kawiarni i sklepu. Wygodne i estetyczne wyposażenie Kooperatywnego Centrum Społecznego przekracza nasze obecne możliwości finansowe, dlatego wkrótce rozpoczniemy kampanię crowdfundingową zwracając się o wsparcie naszych działań.

 

Nasz model działania

Kooperatywa “Dobrze” od 7 lat tworzy pionierski przedsiębiorstwa społecznościowego, zarządzanego przez wartości, takie jak lokalność, sezonowość i odpowiedzialność społeczna.

Posiadamy w Warszawie 2 sklepy spożywcze non-profit, prowadzone przez członków/inie Kooperatywy. Nasz model angażuje pracę społeczną członków/iń (obecnie 450 osób), które w zamian zyskują niższe ceny (o mniej więcej 30%) od cen dla klientów nie będących członkami stowarzyszenia. Dzięki temu rozwiązaniu zapewniamy dostęp do najwyższej jakości żywności po przystępnych cenach i jednocześnie tworzymy rynek zbytu dla lokalnych gospodarstw rolnych.

Żywność kupujemy bezpośrednio od rolników i producentów, wspierając w ten sposób krótkie łańcuchy dostaw. Sprzedajemy towary lokalne i sezonowe w duchu zero-waste. Naszym codziennym działaniem promujemy zdrowy i zrównoważony styl życia w zgodzie z troską o planetę. Dodatkowo organizujemy wiele dodatkowych wydarzeń edukacyjnych i popularyzatorskich.

 

*W sierpniu 2020 decyzją Zarządu Dzielnicy Mokotów wygraliśmy konkurs na zagospodarowanie lokalu na rogu ulicy Puławskiej i Narbutta. Stworzenie tam miejsca przyjaznego mieszkańcom było przedmiotem starań lokalnej społeczności. W 2019 roku dzięki nieformalna grupa Stwórzmy Miejsce Sąsiedzkie na Mokotowie rozpoczęła działania rzecznicze u lokalnych władz w efekcie których owy lokal został wyłączony z najmu komercyjnego i przekazany pod najem preferencyjny organizacji spełniającej oczekiwania zarówno sąsiadów jak i mokotowskich władz.

 

Darowizny można wpłacać na konto:

Stowarzyszenie Kooperatywa Spożywcza “Dobrze”

Bank Spółdzielczy Vistula

09 9011 0005 3030 0010 2000 0061