NIE PRZEGAP

Otwieramy sklep przy al. Niepodległości!

Udało się! Wyruszamy na Mokotów!

Kooperatywa wreszcie ma swoje nowe miejsce. Nasz nowy adres to al. Niepodległości 88!

Pod koniec sierpnia podpisaliśmy umowę z ZGN Mokotów i zaczynamy projektowanie wnętrza i prace adaptacyjne. Mamy nadzieję, że pod koniec października nowy sklep Kooperatywy będzie gotowy!

Nasza społeczność będzie prowadzić na Mokotowie punkt sprzedaży zdrowej żywności – świeżych warzyw i owoców prosto od rolników (z upraw certyfikowanych ekologicznych lub zrównoważonych), towarów sypkich na wagę (zboża, bakalie, kasze, strączki), wyśmienitego pieczywa i nabiału ze sprawdzonych, etycznych źródeł.

Już tutaj wkrótce będzie nasz nowy sklep!

Czym sklep Kooperatywy różni się od zwykłego sklepu?

  • Sklepy Kooperatywy należą do całego Stowarzyszenia, czyli do ok. 450 osób, które są członkami Kooperatywy “Dobrze” i którzy_e uczestniczą w jego rozwoju.
  • Kooperatywa to niezwykła ludzka mobilizacja. Wszyscy nasi członkowie, każdego miesiąca wykonują “pracę społeczną” przez 3h w miesiącu i w ten sposób wypracowują sobie prawo do niższych cen członkowskich oraz rozwijają zaangażowanie w lokalną społeczność.
  • Edukujemy w praktyce promując rozwiązania z obszaru gospodarki obiegu zamkniętego: wprowadziliśmy obieg toreb wielokrotnego użytku, nie używamy nowych foliówek i wytłoczek na jaja. Klienci mogą przynosić do nas własne opakowania redukując w ten sposób ilość śmieci. Staramy się, aby jak najwięcej opakowań było zwrotnych: butelki, słoiki. Ogromną część żywności sprzedajemy na wagę. Gromadzimy kompost i przekazujemy go rolnikom.
  • Współpracujemy z około 30 gospodarstwami rolnymi by bezpośrednio od nich kupować żywność w standardzie ekologicznym (certyfikowanym) lub proekologicznym (rolnictwo zrównoważone, niecertyfikowane).
  • Bezpośrednia współpraca z rolnikami i małymi, lokalnymi dostawcami owocuje tym że tygodniowo odbieramy w naszych 2 sklepach ponad 100 dostaw zdrowej żywności. Odpowiadamy w ten sposób na rosnące zapotrzebowanie mieszkańców/mieszkanek Warszawy na dostęp do zdrowej, ekologicznej, lokalnej i sezonowej żywności.
  • Jesteśmy organizacją non-profit. Dochód z działalności sklepów przeznaczamy na realizację celów statutowych Kooperatywy (na utrzymanie sklepów, wynagrodzenie zespołu pracowniczego i np. na wspieranie wspólnot lokalnych, edukację dot. zrównoważonego stylu życia, promocję spółdzielczości)

Zapraszamy mieszkańców i mieszkanki Mokotowa do współpracy przy urządzaniu i aranżacji sklepików. Planujemy zwiększyć ilość spotkań dla nowych osób we wrześniu i październiku, aby umożliwić chętnym mokotowianom i mokotowiankom działanie w Kooperatywie. Jeśli już dziś chcesz do nas dołączyć i działać przy tworzeniu nowego sklepu Kooperatywy na Mokotowie, zapraszamy na najbliższe spotkania orientacyjne dla osób zainteresowanych dołączeniem.