Przejdź do treści

Otwieramy sklep przy al. Niepodległości!

  • przez

Stworzono / zmodyfikowano 28/02/2023 przez KK

Udało się! Wyruszamy na Mokotów!

Kooperatywa wreszcie ma swoje nowe miejsce. Nasz nowy adres to al. Niepodległości 88!

Pod koniec sierpnia podpisaliśmy umowę z ZGN Mokotów i zaczynamy projektowanie wnętrza i prace adaptacyjne. Mamy nadzieję, że pod koniec października nowy sklep Kooperatywy będzie gotowy!

Nasza społeczność będzie prowadzić na Mokotowie punkt sprzedaży zdrowej żywności – świeżych warzyw i owoców prosto od rolników (z upraw certyfikowanych ekologicznych lub zrównoważonych), towarów sypkich na wagę (zboża, bakalie, kasze, strączki), wyśmienitego pieczywa i nabiału ze sprawdzonych, etycznych źródeł.

UPDATE: Planujemy otwarcie na początek listopada! Zapraszamy osoby, do dołączania do Kooperatywy i tworzenia razem z nami sklepu na Mokotowie

Już tutaj wkrótce będzie nasz nowy sklep! fot. Maciej Baranowski

Czym sklep Kooperatywy różni się od zwykłego sklepu?

Sklepy Kooperatywy należą do całego Stowarzyszenia, czyli do ok. 450 osób, które są członkami Kooperatywy “Dobrze” i którzy_e uczestniczą w jego rozwoju.

Kooperatywa to niezwykła ludzka mobilizacja. Wszyscy nasi członkowie, każdego miesiąca wykonują “pracę społeczną” przez 3h w miesiącu i w ten sposób wypracowują sobie prawo do niższych cen członkowskich oraz rozwijają zaangażowanie w lokalną społeczność.

Edukujemy w praktyce promując rozwiązania z obszaru gospodarki obiegu zamkniętego: wprowadziliśmy obieg toreb wielokrotnego użytku, nie używamy nowych foliówek i wytłoczek na jaja. Klienci mogą przynosić do nas własne opakowania redukując w ten sposób ilość śmieci. Staramy się, aby jak najwięcej opakowań było zwrotnych: butelki, słoiki. Ogromną część żywności sprzedajemy na wagę. Gromadzimy kompost i przekazujemy go rolnikom.

Współpracujemy z około 30 gospodarstwami rolnymi by bezpośrednio od nich kupować żywność w standardzie ekologicznym (certyfikowanym) lub proekologicznym (rolnictwo zrównoważone, niecertyfikowane).

Bezpośrednia współpraca z rolnikami i małymi, lokalnymi dostawcami owocuje tym że tygodniowo odbieramy w naszych 2 sklepach ponad 100 dostaw zdrowej żywności. Odpowiadamy w ten sposób na rosnące zapotrzebowanie mieszkańców/mieszkanek Warszawy na dostęp do zdrowej, ekologicznej, lokalnej i sezonowej żywności.

Jesteśmy organizacją non-profit. Dochód z działalności sklepów przeznaczamy na realizację celów statutowych Kooperatywy (na utrzymanie sklepów, wynagrodzenie zespołu pracowniczego i np. na wspieranie wspólnot lokalnych, edukację dot. zrównoważonego stylu życia, promocję spółdzielczości)

Zapraszamy mieszkańców i mieszkanki Mokotowa do współpracy przy urządzaniu i aranżacji sklepików. Planujemy zwiększyć ilość spotkań dla nowych osób we wrześniu i październiku, aby umożliwić chętnym mokotowianom i mokotowiankom działanie w Kooperatywie. Jeśli już dziś chcesz do nas dołączyć i działać przy tworzeniu nowego sklepu Kooperatywy na Mokotowie, zapraszamy na najbliższe spotkania orientacyjne dla osób zainteresowanych dołączeniem.