Przejdź do treści

Konkurs na najtroskliwszy ogród permakultury

Stworzono / zmodyfikowano 05/04/2023 przez KK

Trwa konkurs na Najtroskliwszy Ogród Permakulturowy, w którym cały czas możecie pochwalić się przydomową uprawą, działką lub ogrodem społecznym. Dlaczego warto?

Konkurs wpisuje się w trwającą debatę publiczną na temat pojemności ekosystemu i konieczności zmiany produkcji rolnej na taką, która ochroni zasoby ziemi.

Permakultura to odpowiedź na te wyzwania. Jako nauka o projektowaniu zrównoważonych siedzib ludzkich i systemów rolniczych na wzór ekosystemów naturalnych ma szansę stać się dominującym sposobem pracy z ziemią.

Produkcja zdrowej żywności realizowana w oparciu o zasady permakultury, może być pierwszym krokiem na drodze do suwerenności żywieniowej, do czego dąży także nasza Kooperatywa.

Permakultura może być stosowana także na małą skalę, a dowodem na to są coraz liczniejsze permakulturowe ogródki, które dzięki konkursowi, mogą stać się wzorem dla innych upraw.

W tegorocznej edycji ogrody będą opiniować wieloletni praktycy permakultury i pionierzy tego ruchu w Polsce: Joanna Bojczewska, Monika Podsiadła, Wojciech Górny i Dariusz Śmiałowski.

Przy ocenianiu ogródków jurorzy wezmą pod uwagę zastosowanie permakulturowych metod pracy z ziemią: ściółkowanie, brak orki, rezygnacja z użycia sztucznych nawozów i chemicznych środków ochrony roślin.

Tytuł najtroskliwszego ogrodu przypadnie najbardziej różnorodnej biologicznie uprawie, pielęgnowanej zgodnie z najważniejszymi zasadami permakultury: troską o ziemię, troską o innych oraz przy zachowaniu sprawiedliwego podziału.

Na zgłoszenie swojego ogrodu macie czas do 21 września. Formularz konkursowy dostępny jest na stronie http://gdziejestwoda.pl/konkurs/.

W razie pytań, piszcie na pemakultura@gdziejestwoda.pl.

Do wygrania:

– kwartalna prenumerata magazynu „Zielone Wiadomości”

– roczna prenumerata „Przepisu na Ogród”

– roczna prenumerata magazynu „Mój Piękny Ogród”

– książki wydawnictwa Burda Media o tematyce ogrodowej

– talony na nasiona ekologiczne

– kurs permakultury

– 10% rabatu na instalację ogniw fotowoltaicznych o mocy do 10 kW od firmy /prozeko-instal.pl