Przejdź do treści

Urodzinowa historia Kooperatywy

Stworzono / zmodyfikowano 05/04/2023 przez KK

Minęło 6 lat od kiedy zainicjowałyśmy działanie Kooperatywy “Dobrze”.

Z początku jako grupa nieformalna, stopniowo przekształcaliśmy się w kolektyw i organizację (dla osób lubiących historię odsyłam do tekstu opisującego 1 rok naszego działania). Od samego początku stawialiśmy sobie śmiałe cele, wiedząc, że rzeczywistość dookoła wymaga śmiałych działań. Ignorancja w obszarze produkcji, dystrybucji i konsumpcji żywności w prawdzie nadal ma się nieźle, ale udało nam się stworzyć miejsca od niej wolne, z którego korzysta coraz więcej osób. W dodatku na zasadach spółdzielczych. Jest to możliwe dzięki dużej społeczności członkowskiej. Kooperatywa istnieje dzięki Wam i dla Was. I dla ogólnego społecznego dobra!

Po 6 latach zdecydowanie można przyznać, że nasz model jest mocno zwariowany.  Współpraca z ponad 60 dostawcami (bo kupujemy bezpośrednio), oraz praca wolontaryjna ponad 300 osób raz w miesiącu, sprawia, że koordynacja Kooperatywy jest bardzo angażująca i wymagająca dużej odpowiedzialności. Prowadzenie sklepów jest pracą powtarzalną, wymagającą dbałości o przestrzeń i relacje. To nie są niesamowite fajerwerki, tylko codzienna tyrka, tak bardzo przypominająca pracę opiekuńczą i wychowawczą. Ja od dawna myślę o Kooperatywie jako o organizacji ekofeministycznej, gdzie jedną z kluczowych wartości jest empatia. A to znów- wszystko możliwe jest dzięki oddanym i świadomym pracownicom i pracownikom. Jesteście super!

Działanie w Kooperatywie i obserwacja jak zmienia się ten kolektywny organizm to także super radość. Nie tylko jesteśmy sprawnie działającym przedsiębiorstwem, ale też organizacją, która świadomie podchodzi do aspektów demokratycznego zarządzania, zabiera głos w ważnych sprawach, prowadzi działania edukacyjne i integracyjne. Nie jesteśmy idealni, ale jesteśmy coraz lepsi. Lubię myśleć o Kooperatywie jako o organizacji uczącej się  i otwartej na wyzwania.

Wiele można by napisać, ale przede wszystkim chciałabym w imieniu Zarządu Kooperatywy zaprosić Was na niedzielny piknik urodzinowy – program poniżej. Przyprowadźcie znajomych!

A w imieniu zespołu Kompost, jaki współtworzę z Kasią Kalinowską zadedykować piosenkę DYSKONT.

Nina