Przejdź do treści

Kuchnia społeczna i spotkanie miesiąca

  • przez

Stworzono / zmodyfikowano 20/09/2014 przez

20106Zapraszamy na wyjątkowe spotkanie o zmaganiach rolników z terenów okupowanych. Pokażemy wam film „Palestyna od kuchni” (33 min), który opisuje walkę palestyńskich rolników o suwerenność żywnościową i polityczną oraz zaprosimy do rozmowy z Ashrafem Taha inżynierem rolnictwa, który wspomagającą społeczności wiejskie na Zachodnim Brzegu i w Strefie Gazy – w ich dążeniu do suwerenności żywnościowej.Szczegółowy Plan:17:30 Kuchnia Społeczna – częstuje Kooperatywa Dobrze
18:00 “Palestyna od Kuchni” – pokaz filmu.
18:30-20:00 Spotkanie z gościem z Palestyny.

plllakat_nina2Rolników palestyńskich z ich własnej ziemi wypiera tak izraelska okupacja, jak i subsydiowane izraelskie rolnictwo przemysłowe. Okupacja oznacza dla nich:
 konfiskatę ich ziemi przez wojsko
– budowę muru separacyjnego, który odcina ich od pól
– wyburzanie systemów nawadniania upraw
– rozbudowę nielegalnych w świetle prawa międzynarodowego osiedli izraelskich na Zachodnim Brzegu, które “zjadają” palestyńskie ziemie uprawne.
Jednocześnie palestyński rynek rolny jest zalewany przez tanie (bo dotowane przez państwo), izraelskie warzywa i owoce. W efekcie wielu rolników zmuszonych jest porzucić tradycyjny tryb życia i sposób utrzymania się, by zostać najemnymi robotnikami – także w nielegalnych izraelskich osiedlach.
Praca palestyńskich rolników jest więc podwójnym zmaganiem: z represjami wojska oraz wielkim przemysłem. Tym samym, walka o suwerenność żywnościową jest kluczowym nurtem pokojowego oporu wobec okupacji.

Ashraf Taha z okupowanego terytorium palestyńskiego będzie gościł w Polsce w dniach 23-27 września na zaproszenie Instytutu Globalnej Odpowiedzialności – IGO (www.igo.org.pl). Ashraf jest inżynierem rolnictwa związanym z Agricultural Development Association – PARC (www.pal-arc.org), organizacją wspomagającą społeczności wiejskie oraz grupy marginalizowane na okupowanym terytorium palestyńskim (oPt) – Zachodnim Brzegu i w Strefie Gazy – w ich dążeniu do suwerenności żywnościowej.