Przejdź do treści

Kasa oszczędnościowo-kredytowa dla członków i członkiń Kooperatywy

  • przez

Stworzono / zmodyfikowano 16/07/2018 przez

Kasa oszczędnościowo-kredytowa dla członków i członkiń Kooperatywy

Jednym z celów działania naszej kooperatywy jest stworzenie alternatywy wobec supermarketów oraz ekskluzywnych sklepów z żywnością ekologiczną. Kolejnym krokiem w rozwoju koop mogłoby być ułatwienie członkom i członkiniom dostępu do oddolnych, zarządzanych wspólnotowo instrumentów finansowych oraz ubezpieczeniowych. Jeden z pomysłów dotyczy stworzenia nieformalnej grupy lub grup samopomocowych dla członków i członkiń kooperatywy, którzy byliby zainteresowani oszczędzaniem i ewentualną możliwością wzięcia pożyczki z funduszu.

Idea kas oszczędnościowo-kredytowych (nazywanych także grupami savingowymi) jest już rozpowszechniona na całym świecie. Członkowie takich grup uczestniczą w regularnych spotkaniach podczas których przekazują dowolną kwotę z funduszy prywatnych do kasy oszczędnościowo-kredytowej w gotówce, a także mogą zawnioskować o pożyczkę. Udział w takiej inicjatywie to nie tylko możliwość uzyskania pożyczki na preferencyjnych warunkach, ale przede wszystkim to ogromna motywacja do regularnego oszczędzania.. Tworząc taką grupę lub kilka grup w kooperatywie mamy tez ogromną szansę przetestowania rozwiązania, które pozwoli na wzmocnienie kontroli nad swoimi finansami, a co więcej, środki zgromadzone przez grupę nie zasilają kasy dużych banków i innych instytucji finansowych. Czas na demokratyzację usług finansowych 😊

Jak mogłyby wyglądać zasady działania takiej kasy oszczędnościowej-kredytowej? To zależy od nas! Każda grupa ustala swoje wewnętrzne zasady oszczędzania oraz odpożyczania pieniędzy. Zasady każdej grupy regulują: częstotliwość spotkań, wysokość udzielanych pożyczek, kwestie ewentualnego oprocentowania pożyczek, sposób opieki nad zgromadzonym funduszem. Nasza kasy mogłaby być nie tylko otwarta dla członków i członkiń koop, ale moglibyśmy także zaprosić do udziału w tym przedsięwzięciu naszych rolników. Udział w takiej grupie pozwoliłby im (oprócz możliwości oszczędzania) na uzyskanie szybkiej pożyczki na rozwój gospodarstwa, albo na pokrycie kosztów w jakiejś niespodziewanej sytuacji jak awaria maszyn rolniczych czy też w razie problemów zdrowotnych.

Kasia i Dominika, członkinie koop, uczestniczyły w bardzo ciekawych warsztatach w Hadze, które poświęcone były wymianie doświadczeń członków i członkiń grup savingowych z całej Europy. Udało się nawiązać kontakt z działającymi już grupami savingowymi z Holandii, Hiszpani, Włoch i Niemiec. Mamy więc dużo rozwiązań i dobrych praktyk, które mogłyby być zaaplikowane w koop.

Na jesieni odbędzie się spotkanie grupy roboczej osób chętnych pracować nad możliwymi sposobami funkcjowania grupy (czy też grup savingowych) dla członków i członkiń kooperatywy. Jeżeli macie ochotę wziąć udział w wypracowaniu wstępnego pomysłu działania tej inicjatywy zapraszamy do udziału w spotkaniu! Datę i miejsce spotkania opublikujemy w Kurierze. Jeżeli macie już teraz jakies pomysły lub pytania piszcie do Kasi i Dominiki Tutaj można przeczytać więcej na temat idei i doświadczeń dotyczących tworzenia grup savingowych – https://www.startyoursavingsgroup.com/  http://www.savings-revolution.org/