Przejdź do treści

Jak szukaliśmy konta dla naszej Kooperatywy?

  • przez

Stworzono / zmodyfikowano 22/06/2015 przez

W sierpniu 2014 roku szukaliśmy dla kooperatywy spożywczej (która działa jako stowarzyszenie) odpowiedniego banku i konta. Pora ujawnić w jaki sposób je znaleźliśmy.Ważne były dla nas koszty, dostęp do bankomatów, obsługa w internecie, ale też etyczność (gdzie będą lokowane środki z inwestycji, nie chcieliśmy inwestycji węglowych), lokalność kapitału i spółdzielczość. Przeszukiwaliśmy internet, żeby znaleźć odpowiedni bank. Opieraliśmy się na raportach CEE Bankwatch, Kupuj Odpowiedzialnie, opiniach liderów i liderek NGO. Ostatecznie wybraliśmy Vistula Bank Spółdzielczy – przez inwestycje w odnawialne źródła energii, spółdzielczość i dobre warunki dla organizacji pozarządowych.

Tutaj link do dokumentu, którym robiliśmy zestawienie ofert. Poniżej skrót z zestawienia różnych ofert bankowych.

Vistula Bank Spółdzielczy

Wygląda na to, że to najkorzystniejsza oferta w całym zestawieniu. Specjalne warunki są dla ngo i parafii.
Jedyna opłata, która obowiązuje to 2,70zł/mc za korzystanie z karty.
Wypłacać środki można z bankomatów banków spółdzielczych, bgż i cash for you.
Wpłacanie gotówki jest utrudnione, bo można to bez opłat robić w siedzibie banku. Czyli pewnie raz w tygodniu trzeba by brać kasę i jechać na Bielany, na Sokratesa 9.
Potwierdza się płatność kodami albo smsami. Token jest drogi (100zł za wydanie, 15zł za miesięczne utrzymanie). Mobilność mogą nam zapewnić kody. Przelewy i historia konta jest w internecie.
Jeśli mielibyśmy wypłacać gotówkę większą niż 20 tys. to trzeba zawiadomić bank dzień wcześniej.
Bank należy do BPS, czyli zrzeszenia banków spółdzielczych.
Kredyty można wziąć po złożeniu wniosku (konto musi działać co najmniej 3 miesiące). Dadzą go nam na szczególnych warunkach, ale nie znam warunków podstawowych.
Bank podkreśla swój związek z odnawialną energią (kredyty na kolektory), byli na kongresie energii odnawialnej.
Po wykupieniu udziałów można się wypowiadać na walnym zebraniu i głosować.


IDEA

Jeśli nie trzeba płacić za wiele kont, to jest to dobry wybór, bo 10 zł na mc to całkiem niewiele (opłata za jedno konto). Nie trzeba płacić, jeśli są wpływy na konto w wysokości 1000 zł/mc (nie wiem na ile to możliwe u nas). Bank ma dobry dostęp do bankomatów – euronet. Płatność przez sms, wiec w zasadzie jedna osoba realizuje transakcje – nie jest to mobilny system.

10 przelewów w mc jest bezpłatnych. Pierwsza karta za darmo wydana (obsługa kosztuje 5zł/mc, jeśli wypłaty są mniejsze niż 400zł).

Bank z polskim kapitałem. Wybrali go Kupuj Odpowiedzialnie.

 

BGŻ

Za każde konto trzeba płacić 29 zł to sporo. Mniejszy dostęp do sieci bankomatów niż w przypadku Idea (bgż, cash for you, a wypłata z innych bankomatów kosztuje 3% wypłacanej kwoty, min. 5zł). Jest token, co pozwala na mobilność. Pierwsza karta kosztuje zero, druga i kolejne 20zł. Przelewy za zero zł przez internet.

BOŚ

za rachunek płaci się tyle samo co w Idea (10zł) i mniejsze są opłaty za przelewy (0,50zł). tokeny są mobilne, 2 wydawane za free. Nie wiem jeszcze jak jest z bankomatami. Jest też ostrzeżenie – Komentarz jednej osoby z NGO: “Unikaj BOŚ banku jak ognia. Też mają niby bezpłatną ofertę dla NGO, a potem za wydruk np. poświadczenia, że nie ma obciążeń na koncie żądają 50 Zł…”

Czekałem na odpowiedź od nich z jakich bankomatów można wypłacać za free. Nie dostałem informacji.


BZ WBK

Jest mało elastyczny – mało bankomatów (tylko bz wbk za darmo, a za wypłatę w pozostałych trzeba płacić). Drogie w obsłudze konto – najtańszy pakiet – mini płatny 15zł za mc (przy zakładaniu nowego konta jest 6 mcy za darmo, każde nowe płatne też 15zł/mc). Już to powoduje, że nie jest to konkurencyjna cena za utrzymanie rachunku. W tym pakiecie przelewy są za 1,50 zł. Pierwsza karta jest za darmo i trzeba zrobić przynajmniej jedną wypłatę miesięcznie – inaczej płaci się 7zł/mc. Obsługa konta przez internet. Santander jest głównym udziałowcem – ma inwestycje węglowe na koncie (poza pierwszą dużą “20” – jest na 36 miejscu z 419 mln euro). Pozostałe pakiety są droższe (opti – 25zł/mc, przelewy za 1zł, wypłaty z bankomatów zawsze 5zł albo maxi – 60zł/mc, przelewy za 0,70zł i wypłaty za bankomatów za darmo).

 

Mbank

NGO są traktowane jako małe i średnie przedsiębiorstwa. Przez pierwszy rok konto ma warunki mbiznes na start, a po roku “komfort”. Przez pierwszy rok za konto płacimy zero zł, a po roku 25zł/mc. Można otwierać kolejne rachunki za darmo, ale ich prowadzenie kosztuje 5 zł/mc. 5 przelewów jest darmowych, pozostałe kosztują 1,50zł. Po roku liczba darmowych przelewów rośnie do 20. Dużo bankomatów (Planet cash4you, Euronet, BZW BK S.A., eCard, mBank), z których nie trzeba płacić za wypłacanie. Wydanie pierwszej karty jest za darmo, trzeba wypłacić z niej 200 zł, żeby mieć je za free, inaczej trzeba zapłacić 5zł/mc. Nie jest to jak widać najtańsza opcja. Obsługa przez internet, zatwierdzanie przelewów przez sms. Mbank też śledzi konta społecznościowe swoich klientów.

Bank Spółdzielczy

Jeśli będziemy mieć pełną księgowość są dla nas dwa pakiety – komfortowy i komfortowy plus. Obydwie opcje są dość kosztowne – komfortowa 30zł/mc, Kplus – 100zł/mc. Kolejne rachunki kosztują w K – 15zł, a w K+ trzy pierwsze są za darmo, a kolejne 15zł. Jeżeli przelewy będą szły przez internet w ramach banku nie placi się za nie, poza bank 1zł. Bankomaty, z których mozna wypłacać za darmo to planet cash/bgż. W sumie jest 100 bankomatów w Warszawie. W innych prowizja za wypłatę to 5zł. Wydanie pierwszej karty jest darmowe. W ramach K+ dostaje się trzy karty za darmo. Kolejne w przypadku obu opcji kosztują 30zł. Bank daje hasła jednorazowe za 5zł albo token za 120zł. Wyłącznie polski kapitał. Opinie od liderów ze szkoły liderów: “Iwona Janicka Mamy konto w Banku Spółdzielczym… normalnie nie poleciłabym, ale internetowo można większość spraw załatwić, a jak trzeba jakieś zaświadczenie to da się czasem na drugi dzień”, “Małgorzata Halber Mamy od lat w Banku Spółdzielczym – naszym lokalnym i bardzo sobie chwalimy obsługę, internetowy dostęp i chęć do wspierania nas przez Zarząd Banku. Jeśli masz taki Bank w okolicy warto nawiązać kontakt i współdziałać, w ogólnopolskim najprawdopodobniej jest się anonimowym, chyba, że masz dobry oddział dużego Banku, z którym dogadasz warunki.”


Alior
Śledzi konta społecznościowe klientów.
Szczegóły dotyczące konta mogę poznać, kiedy będę wiedział jaką księgowość będziemy prowadzić – pełną czy uproszczoną.

Lucas Bank – credit agricole
19 miejsce w inwestycjach węglowych, więc jest w “dużej 20” z raportu bankwatch – 523 mln euro. Przez to nie szukałem już więcej info.
 
Raifeissen
Ma dobre warunki do otworzenia rachunku, ale jest nieetyczny przez inwestycje w zbrojenia i przemysł kopalny.

Volkswagen

Nieetyczne inwestycje

Jeśli macie komentarze, coś chcielibyście uzupełnić – poproszę o kontakt.

adam.markuszewski (at) gmail.com