Przejdź do treści

Biopiekarnia w Grzybowskiej Arce

Stworzono / zmodyfikowano 24/11/2021 przez Korneliusz

Biopiekarnia w Grzybowskiej Arce

Lokalizacja: Grzybów, 90 km na północny-zachód od Warszawy
Z Kooperatywą: od 2015 roku

Dla zabieganych:
– Najstarsza, zarejestrowana w Polsce piekarnia ekologiczna,
– Ziarno mielone na kamiennych żarnach, chleb wypiekany w piecu opalanym drewnem,
– Chleby żytnie razowe i sitkowe, orkiszowe, gryczano-ryżowe, pszenno-żytnie z owsem lub słonecznikiem,
– strona internetowa biopiekarni: http://www.hruby.grzybow.pl/

Dla dociekliwych:
Piekarnia funkcjonuje przy gospodarstwie ekologicznym Ewy i Petera Stratenwerthów, które mieści się w Grzybowie nad Wisłą, ok. 90 km od Warszawy. W 1992 r. gospodarstwo otrzymało Certyfikat Stowarzyszenia Producentów Żywności Metodami Ekologicznymi EKOLAND, który co roku musi być odnawiany. Sama piekarnia była pierwszą zarejestrowaną w Polsce piekarnią ekologiczną.
Bochenki wypiekane przez Stratewerthów to chleby „hruby”. Nazwa wzięła się z definicji staropolskiej tego słowa, oznacza, że chleby te są gruboziarniste, produkowane z mąki z pełnego przemiału. Ziarno używane „w Grzybowskiej Arce” pochodzi w całości z polskich certyfikowanych gospodarstw ekologicznych. Jest mielone na kamiennych żarnach. Chleby przygotowywane są bez konserwantów i dodatków syntetycznych, wypiekane w piecu opalanym drewnem. Co tydzień wyjeżdża z niego ok. 1000 bochenków.
W Gospodarstwie Ewy i Petera Statenwerthów prócz chleba, powstają również sery wedle szwajcarskiej receptury, które również są dostępne w naszej kooperatywie (Ser z Grzybowa).